Általános kórtan
A kórtani ismeretek az egészségügyi szakképzés valamennyi területén elengedhetetlenek. A klinikai ismeretek megalapozásához feltétlenül ismernünk kell a betegségek kiváltó okait, lezajlásuk törvényszerűségeit. Az általános kórtan nem az egyes szervek konkrét betegségeivel foglalkozik, hanem először is sorba veszi mindazokat a tényezőket, amelyek betegségeket válthatnak ki az emberi szervezetben. Ez az ún. etiológiai rész ismerteti mind az élő, mind pedig az élettelen kórokokat, részben jellemezve az általuk létrehozott kóros eltéréseket. Ezt követően olyan törvényszerűségekkel ismerkedhetünk meg, amelyek szinte valamennyi betegségre jellemzők kialakulásukban, lefolyásukban, az őket módosító tényezőkben.
A további fejezetekben a különböző jellegű folyamatok ismertetésére kerül sor. Szó van pl.: a fájdalom keletkezéséről és jelentőségéről, az olvasók megismerhetik a gyulladások lényegét, tüneteit, a szervek alaki és működési eltéréseivel járó betegségeket. Külön fejezetet alkotnak az immunrendszer betegségei, és részletesen foglalkozunk a daganatos betegségek lényegével, okaival, következményeivel is.
NAT-szemléletű, gazdag képanyagú, kompetenciafejlesztést is szolgáló tankönyvünk az egészségügyi szakgimnáziumok 12. évfolyama számára készült. Az alapképzés mellett azonban használható az egészségügyi szakképzésben is, hiszen a tananyag kiválasztásánál a legfőbb szempont a minél teljesebb körű korszerű, alkalmazható szakmai ismeretek összegyűjtése volt, és hogy ezek elsajátításával biztosított legyen az egészségügyi pályán való megfelelés és érvényesülés.
A kiadvány fő témakörei: Kórtani alapfogalmak; Etiológia - kóroktan; A betegség lefolyása; A szervezet reakciói, a fájdalom; A gyulladás; Kóros immunreakciók; A szövetek kóros elváltozásai; A daganatok